Malazgirt ilçesinde bulunan ve Selçukluların son döneminde yapıldığı tahmin edilen tarihi Hatun Köprüsü, yıllardan beri ayakta durmayı başarırken, gösterimini
 koruyor.Malazgirt ilçesinde bulunan ve Selçukluların son döneminde yapıldığı tahmin edilen tarihi Hatun Köprüsü, yıllardan beri ayakta durmayı başarırken, gösterimini koruyor.
Muş-Malazgirt karayolu üzerinde bulunan tarihi Hatun Köprüsü, yıllardan beri ayakta durmayı başarırken, ihtişamını hala koruyor. Şekerik Deresi üzerinde bulunan ve tek sütundan 
oluşan tarihi köprü ayakta kalmayı başaran önemli tarihi eserlerden birisi konumunda.
Malazgirt ilçesine 15 kilometre uzaklıkta ve Malazgirt-Bulanık yolunda bulunan Şekerik Deresi üzerindeki tarihi Hatun Köprüsü, günümüze kadar ulaşan önemi tarihi eserlerden biri. 
Yapım tarihini belirten kitabesi günümüze gelememiş olan ve Selçukluların son döneminde yapıldığı sanılmakta olan Hatun Köprüsü kesme taştan yapılmıştır.
 
 
Hatun Köprüsü
 
 
Hatun Köprüsü Hakkında
Köprünün Yapısı
      Hatun köprüsünün uzunluğu 29.80 metre, genişliği de 6.60 metre ve kemer açıklığı 12 metredir. Dünya tarihinde önemli bir yeri olan ve tarihi değerlere yeterince sahip çıkılmayan Malazgirt İlçesi’nde bugüne kadar ayakta durmayı başaran Hatun Köprüsü’nün yanında yapılan ve şimdi yolun bağlantısını sağlayan köprünün yanında adeta görünmüyor. Hemen yanında yıllar önce yapılan yeni köprü sebebi ile ihtişamını ve görkeminin adeta gizlendiği tarihi köprü yoldan geçenler tarafından görünmüyor. Köprü yapımında tarihi köprüyü kapatmayacak şekilde inşa edilmesi halinde yoldan geçenler tarafından görülebilecek olan tarihi köprü ihtişamını sergileyebilecekti.
Eni köprünün yan tarafına yapılarak ihtişamını gizleyen yeni köprünün doğru yere kurulmadığını söyleyen vatandaşlar, “Tarihi köprünün hemen yanına yeni bir köprü yapılmış. Ama bu köprü daha büyük ve geniş olduğu için tarihi köprüyü kapatmıştır. Tarihi köprü dereye inilmeyinceye kadar görünmüyor. Bu çok yanlış. Keşke yeni köprü biraz daha eski köprüden uzak yapılsaydı ve yoldan geçen herkes tarihi köprünün ihtişamını görebilseydi” diye konuştular.
 
 
Hızlı Menü
 
 
 
 
 
 
 Biz müzik insanlarıyız. Tıpkı senin gibi. Bu radyo ruhlarımızın bir aynası. Misyonumuz, aksi takdirde hiç karşılaşmayan insanlara harika yeni müzikler bulmak ve ortaya çıkarmaktır. Öyleyse lütfen web sitemizin tadını çıkar, çünkü müziğimiz asla bitmez. 
Bu Radyo Hakkında
 
 
Malazgirt Tarihi
 
 
Bizimle İletişimde Kalın
Sosyal Medya Kanalları
 
 
 
 
 
 
 
Telif Hakkı © 2019 MalazgirtFM'e aittir. Tüm hakları Saklıdır.