Kız Köprüsü

      Köprü, Malazgirt-Ahlat yolunun 3,5 km.sinin, yaklaşık 750.00 m. güneydoğusunda bulunan Kuş Çayı üzerinde, güney-doğu kuzey-batı istikametinde zemine kurulmuştur.

Köprüde kitabesi bulunmamaktadır. Köprünün genel mimari durumu ve kullanılan malzeme dikkate alındığında, bölgedeki köprü mimarisine benzer örneğinin bulunmamasından dolayı kesin olarak bir tarihe ve döneme oturtulmamıştır.

Ancak, kesin olmamakla birlikte açıklığın üzerini örten iki yekpare taş Urartular döneminde inşa edilmiş olabileceğini göstermektedir. Köprü günümüzde çevre köy sakinleri tarafından yaya ulaşımını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Kız Köprüsü Hakkında
Geometrik Özellikleri

      Köprü, 4.30 m. boyunda, 3.70 m. genişliğinde, 3.05 m. yüksekliğinde, düz açıklıklı yekpare iki blok taş ile geçilmektedir. Köprü genişliği, tempan duvarları girişlerinde “V” formunda genişleyerek stabilize yola geçiş yapmaktadır. Köprü bu özelliği ile ender rastlanan tek açıklıklı yolu düz olarak devam eden köprü grubuna girmektedir. Köprü uzunluğu 5.45 m. olan iki yekpare taş ile şekillenmiştir.

Köprü ayakları memba ve mansap yönlerinde çayın akış şekline bağlı olarak her iki yandan genişleyerek stabilize yol ile bağlantı sağlanmaktadır. Yekpare iki blok bazalt taşı, köprü açıklığında, yontu taşı, köprü ayak ve destekleme duvarlarında, sal taşı ise taban kaplamasında kullanılmıştır.

Bağlayıcı malzeme olarak köprüde kireç harcı tercih edilmiştir. Köprüde süsleme özelliği taşıyan herhangi bir unsura rastlanmamıştır.

 
 
 
 
Hızlı Menü
107.1 Akış
 
 
 
 
 
 
 Biz müzik insanlarıyız. Tıpkı senin gibi. Bu radyo ruhlarımızın bir aynası. Misyonumuz, aksi takdirde hiç karşılaşmayan insanlara harika yeni müzikler bulmak ve ortaya çıkarmaktır. Öyleyse lütfen web sitemizin tadını çıkar, çünkü müziğimiz asla bitmez. 
Bu Radyo Hakkında
 
 
Malazgirt Tarihi
 
 
Bizimle İletişimde Kalın
Sosyal Medya Kanalları
 
 
 
 
 
 
 
Telif Hakkı © 2019 MalazgirtFM'e aittir. Tüm hakları Saklıdır.